понеделник, 27 юни 2011 г.

Вокален дует Дияна Димитрова и Анна Нацкова от Котел получиха ГРАН ПРИ

                                                           Снимки: Ангел Радилов

Вокален дует Дияна Димитрова и Анна Нацкова  от УФИ „Филип Кутев”, Котел с преподавател Сашка Ченкова получиха най-високото отличие ГРАН ПРИ на ХІ Международен младежки фестивал-конкурс “Фолклор без граници” Добрич-Албена 2011. Наградите бяха връчени тази вечер от членовете на журито и кмета на Община Добрич Детелина Николова.
Изключително трудна е била задачата на журито при подбора на най-добрите из 660 изпълнители. Тази година са преобладавали индивидуалните изпълнители, заяви на пресконференция председателят на журито проф. Василев.
Тук звучи музика от много висока класа. Чест прави на Добрич, че поставя фолклора на равни нива с останалите културни прояви на града, подчерта Румяна Цинцарска. Всички членове на журито за поредна година са изключително доволни организацията и гостоприемството на община Добрич.
Ето и останалите награди, които журито с Председател проф. Милчо Василев и членове -         Бошко Тренески – Македония, проф. Александър Дмитриев – Русия, Дафинка Дамянова – България, Игнат Корнел – Румъния, Михаел Маракомихелакис – Гърция, проф. Петър Ангелов – България , Петър Крумов – България, Румяна Цинцарска – България, Синан Челик – Турция присъди :

К О Н К У Р С Н А    Ч А С Т

І. СОЛОВО НАРОДНО ПЕЕНЕ
Първа група (до 10 г.)
 Лауреат на ІІІ награда
1. Елизабет Златкова   „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
Лауреат на ІІ награда
1. Рая Аламурова   СОУ „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
Лауреати на І награда
1. Соня  Яцова ДМШ при НУИ „Д. Христов” Варна, преподавател Дафинка Дамянова
2. Ивиана Бързакова  Пловдив

Втора група (от 11 до14 г.)
Лауреат  на ІІІ награда
1. Теодосия Иванова    СОУ „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
Лауреати на ІІ награда
1. Диана  Пеева   НУИ „Д. Христов” Варна, преподавател Дафинка Дамянова                               
2. Десислава Дукова   СОУ „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
3. Димана Димитрова   ДМШ при НУИ „Добри Христов” Варна, преподавател Дафинка Дамянова   
Лауреат  на І награда
1.Миглена  Калинова  Димитрова   НУИ „Д. Христов” Варна, преподавател Дафинка Дамянова 

Трета група (от 15 от 20 г.)
Лауреати на ІІІ награда
1. Даяна  Митева   НУИ „Д. Христов” Варна, преподавател Дафинка Дамянова

2. Полина  Енева   НУИ „Д. Христов” Варна, преподавател Йорданка Неделчева

3. Ася Георгиева   НМУ „Л. Пипков”, София, педагог Светла Цветкова
Лауреати на ІІ награда
1. Елица Неделчева     НУИ „Д. Христов” Варна, преподавател Дафинка Дамянова         
2. Златина Методиева   ЮЗУ „Неофит Рилски” Благоевград, преподавател Бинка Добрева
Лауреати на І награда
1. Дияна  Димитрова   НУФИ „Филип Кутев” Котел, преподавател Сашка Ченкова – НОМИНИРАНА ЗА ГРАН ПРИ
2. Анна Нацкова    НУФИ „Филип Кутев” Котел, преподавател Сашка Ченкова

Четвърта група (21-35 г.)
Дипломант
1. Курти Нукет    Университет „Овидий” Констанца, Румъния, преподавател Мирела Джеордже
Лауреати на І награда
3. Къймет Айдоган    Истанбул, Турция НОМИНИРАНА ЗА ГРАН ПРИ

ІІ. КАМЕРНИ ВОКАЛНИ АНСАМБЛИ
Първа група (до 20 г.)
Лауреат на ІІІ награда
1. Вокален квартет при Читалище „Христо Ботев” с. Говедарци, общ. Самоков  ръководител Даниела Георгиева
Лауреати на І награда
1. Вокално трио – Мария Александрова, Радостина Стефанова, Адела Марковска  НБУ, София, преподавател доц. Георги Петков НОМИНИРАНИ ЗА ГРАН ПРИ

Втора група (от 21 до 35 г.)
Лауреат на ІІ награда
1. Вокален ансамбъл „Етно войсис квартет” при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, Велико Търново, преподавател Ана Борисова  
  

ІІІ. СОЛИСТИ-ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ

Първа група (до 10 г.)
Кавал
Лауреати на І награда
1. Матей Станев   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов
2. Борислав Димитров    СОУ „Св. Климент Охридски”- Добрич, преподавател Христо Стефанов
Гайда
Лауреат на ІІ награда
1. Александър Тодоров   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Недко Царев 
Лауреат на І награда
1. Цеко Драголов    ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Недко Царев НОМИНИРАН ЗА ГРАН ПРИ
                                                         Пиано
 Лауреат  на ІІ награда
1. Мария Пенчева   МШ „Доминанта” Добрич, преподавател Йорданка Ковачева               
Лауреат  на І награда     
1. Цвета Христова   МШ „Доминанта” Добрич, преподавател Йорданка Ковачева

Втора група (от 11 до 14 г.)
Кавал
Поощрение
1. Станислав Йорданов  -  ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов
Лауреат  на ІІІ награда
1. Ивайло Тодоров   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов
Лауреат  на ІІ награда
1. Данаил Цветков   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов
Лауреати на І награда
1. Радослав Иванов   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов
2. Дамян Йорданов   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов
Флуер
Лауреати на ІІІ награда
1. Михай Ярка -  Меджидия, Румъния, педагог Адриан Думитраке, акомпанимент на китара Едуард Михай Ларка
Гайда
Лауреат на ІІІ награда
1. Илия Янакиев   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Недко Царев
Лауреат  на ІІ награда
1.Давид Цветков   НУИ „Добри Христов” Варна, преподавател Недко Царев
Лауреат  на І награда
3. Радослав Василев   НУИ „Добри Христов” Варна, преподавател Недко Царев
Гъдулка
Лауреати на ІІІ награда
1. Илия Цветков   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Симеон Симеонов
2. Радина Станкова   НУИ „Добри Христов” Варна, преподавател Симеон Симеонов
Лауреат  на ІІ награда
1. Мартина Петрова   ПГИ „Иван Богоров” Варна преподавател Симеон Симеонов
Тамбура
Лауреат  на ІІІ награда
1. Михаела Илиева    ПГИ „Иван Богоров” Варна, преподавател Георги Мановски
Домра
Лауреат  на І награда
1. Аида Юсупова   ДМШ № 1 Алметиевск, Татарстан – РФ, преподавател Любов Муллина
Китара
Лауреат на ІІ награда
1. Георгий Брижак   ДМШ № 1 Алметиевск, Татарстан – РФ, преподавател Любов Борисова
Акордеон
Лауреат на ІІІ награда
1. Калин Каменов   СОУ „Отец Паисий”, Враца, преподавател Пламена Гешковска
 Лауреат  на ІІ награда
1. Павел Димитров   НУИ „Д. Христов”, Варна,  преподавател Веселин Иванов
2. Мария Десислава Димитрова   СОУ „Емилиян Станев”, В. Търново, преподавател Станимир Демирева
Баян
Лауреат  на ІІ награда
1. Фьодор Сулима   ДМШ „А. Бородин”, Санкт-Петербург, Русия, преподавател Наталия Тарасова
Лауреат  на І награда
1. Аркадий Шкворов   Средна специална музикална школа към Санкт-Петербургска държавна консерватория „Римски-Корсаков”, Санкт-Петербург, Русия, преподавател проф. Александър Дмитриев НОМИНИРАН ЗА ГРАН ПРИ
Пиано
Лауреат на І награда
1. Гица Петров   СОУ „Св. Климент Охридски”, Добрич, преподавател Детелина Захариева

Трета група (от 15 до 20 г).     
Кавал
Лауреати на ІІІ награда
1. Иван Чомаков    НГХНИ „Константин Преславски”, Варна, преподавател Венелин Мутафчиев Лауреати на ІІ награда
2. Иван Динков   СОУ „Св. Климент Охридски” – Добрич, преподавател Христо Стефанов
Лауреат на ІІ награда
3. Димитър Иванов   НГХНИ „Константин Преславски” Варна, преподавател Венелин Мутафчиев
Лауреат на І награда
1. Борислав Георгиев   СОУ „Св. Климент Охридски” – Добрич, преподавател Христо Стефанов
Гъдулка
Лауреат на І награда
1. Борислав Гълъбов  НУФИ „Филип Кутев” Котел, преподавател Тодор Петров  НОМИНИРАН ЗА ГРАН ПРИ
Македонска тамбура
Лауреат  на І награда
1.Филип Митаноски   Н.У. Център за култура „Кочо Рацин”, Кичево, Македония
Акордеон
Лауреат  на ІІ награда
1. Дарена Светослава Димитрова   СОУ „Емилиян Станев” В. Търново, преподавател Станимир Демирев
Пиано
Лауреат на ІІ награда
1. Андрей Бъдила   Православна семинария-лицей   Констанца, Румъния, преподавател Адела Стойка

Четвърта група  (от 21 до 35 г.) 
Кавал
Лауреат на І награда
1. Уфук  Шимшек   Истанбул, Турция НОМИНИРАН ЗА ГРАН ПРИ
Мей, зурна,  дудук
Лауреат на І награда
1.  Джем Екмен   Истанбул, Турция НОМИНИРАН ЗА ГРАН ПРИ  - ПЪРВИ ПОДГЛАСНИК
Гайда
Лауреат  на І награда
1. Мариан Каранфилоски  Н.У. Център за култура „Кочо Рацин”, Кичево, Македония 
Акордеон
Лауреат на І награда
1. Йован Митрески   Н.У. Център за култура „Кочо Рацин”, Кичево, Македония

ІV. КАМЕРНИ ИНСТРУМЕНТАЛНИ АНСАМБЛИ
Първа група       (до 20 г.)
Лауреати на І награда
1. Дуо кавали Данаил Цветков и Дамян Йорданов   ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Николай Докторов

V. ОРКЕСТРИ 
Еднородни     
Първа група      (до 20 г.)
Лауреати на ІІІ награда
1. Духов оркестър „Дан Спатару”  Меджидия, Румъния, худ. р-л Адриан Думитраке  
За участие
1. Мандолинен оркестър „Карасу”  Меджидия, Румъния,  худ. ръководител Адриан Думитраке
Специална награда
1. Дария Пелтеа - солистка-вокал и на Духов оркестър „Дан Спатару”

VІ. “УЧИТЕЛ И УЧЕНИЦИ”
Втора група     (от 15 до 19 г.)
Лауреати на І награда
1. Дуо кавали Николай Докторов и Дамян Йорданов   ОУ „Антон Страшимиров”, Варна  

Трета група      (от 20 до 25 г.)
Лауреат на ІІІ награда
1. Вокален квартет при Университет „Овидий”  Констанца, Румъния, ръководител Мирела Джеордже  

VІІІ.МУЗИКАЛНА ФАМИЛИЯ”
Първа група (до 14 г.)
Лауреати на І награда
1. Дуо акордеони Дарена Светослава и Мария Десислава Димитрови   СОУ „Емилиян Станев”, В. Търново, преподавател Станимир Демирев

Втора група (до 19 г.)
Лауреат на ІІ награда
1.  Инструментален квинтет  „Братя Цветкови”   База „Младежки дом”, Варна, преподавател Николай Докторов 

Ф Е С Т И В А Л Н А     Ч А С Т
І. АВТЕНТИЧЕН ФОЛКЛОР
Певци  (до 35 г.)
Носител на диплом І степен
1. Ралица Костадинова   НЧ „Прогрес 1927 г.”, кв. „Виница” Варна, преподавател Катя Инджова

                                        Инструменталисти (до 35 г.)
Носители  на диплом І степен
1. Филип Митаноски   Н.У. Център за култура „Кочо Рацин”, Кичево, Македония  
2. Мариан Каранфилоски   Н.У. Център за култура „Кочо Рацин”, Кичево, Македония  
3. Йован Митрески  Н.У. Център за култура „Кочо Рацин”, Кичево, Македония  
Групи за автентичен фолклор (до 35 г.)
Носители на диплом ІІ степен
1. Мъжки народен хор при Национален учебен комплекс по култура с Италиански лицей, кв. „Горна Баня”, София, ръководител Галя Хараламбиева  
2. Кавалджийска група „Варненчета”  ОУ „Антон Страшимиров”, Варна, преподавател Николай Докторов  
Носители на диплом І степен
1. Детска вокална група „Медени звънчета”  Самоков, ръководител Даниела Георгиева  
2. Кавалджийска група „Варна”  База „Младежки дом”, Варна, преподавател Николай Докторов  

ІІ. ОБРАБОТЕН ФОЛКЛОР
Детски фолклорни групи (до 14 г.)
Носители на диплом ІІ степен
1. Детски народен хор  при Национален учебен комплекс по култура с Италиански лицей, кв. „Горна Баня”, ръководител Галя Хараламбиева
2. Представителен детски фолклорен оркестър „Варненчета” ОУ „Антон Страшимиров”, Варна  преподавател Николай Докторов    
Носител на диплом І степен
1. Детски народен оркестър „Орфеони”  База „Младежки дом”, Варна, преподавател Николай Докторов 
                               Солист-танцьор
Носител на диплом І степен
1. Михаела Герова Иванова   ОУ „Хр. Смирненски”, Добрич, ръководител Капка Кръстева  
                                            Танцови колективи
Детски (до 14 г.)
Носители на диплом ІІ степен
1. Детски танцов състав с. Проф. Иширково, Силистренска обл., худ. р-л Димитър Джамбазов 
2. Детски танцов състав при Национален учебен комплекс по култура с Италиански лицей, кв. „Горна Баня”, София преподаватели Живко Желязков и Радостина Василева  
Носители  на диплом І степен
1. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Калинка Вълчева”  Тервел, худ. р-л Нели Динкова  
2. Детска танцова студия „Добрич” при Общински младежки център „Захари Стоянов”, Добрич, гл. худ. р-л Александър Александров, хореограф Юрий Митев

Носител на специален диплом
Николай ДокторовОУ „Антон Страшимиров”  Варна и База „Младежки дом” Варна  за изключителна активност и високи резултати в областта на фолклорната педагогическа дейност 
Сашка Ченкова – НУФИ „Филип Кутев” – Котел  за високи резултати в областта на педагогическата дейност 

ЛАУРЕАТИ НА ГРАН ПРИ
Вокален дует Дияна Димитрова и Анна Нацкова   НУФИ „Филип Кутев”, Котел, преподавател Сашка Ченкова

ЗА         У Ч А С Т И Е:
1. Красимира Тодорова  ОУ „Антон Страшимиров” Варна, преподавател Росица Малчева
2. Преслава Пенева   СОУ „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
3. Мирела Стойкова   СОУ „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
4 Теодора Алтънова   СОУ „Св. Климент Охридски” гр. Сухиндол, преподавател Ана Борисова
5. Милена  Стоянова   НУИ „Д. Христов”, Варна, преподавател Женя Райчева                       
6. Лариса Мирабела  Чортан   Университет „Овидий” Констанца, Румъния, преподавател Мирела Джеордже 
7. Йоана Добрева    НГХНИ „Константин Преславски” Варна, педагог
8. Николай Гурбанов    НГХНИ „Константин Преславски” Варна, педагог Радостина Манева
9. Теодор Докторов   НГХНИ „Константин Преславски” Варна, преподавател Венелин Мутафчиев
10. Мандолинен оркестър „Карасу”  Меджидия, Румъния,  худ. ръководител Адриан Думитраке